Допомога по безробіттю у Швеції називається Аrbetslöshetsförsäkringen. Її можуть отримувати ті, хто вже працював у Швеції. Розрахунком і виплатою допомоги по безробіттю займається відповідна A-kassa - страхова організація, членом якої ви маєте стати, поки працюєте. Під час роботи ви сплачуєте членський внесок у цю касу, а в разі безробіття з а-каси вам виплачується допомога.

Коли ви починаєте працювати у Швеції, дізнайтеся, яка а-каса покриває сферу діяльності вашої компанії або вашу професію, і станьте членом цієї каси. Таку інформацію надають профспілки, або спробуйте дізнатися в HR-відділі компанії, де ви працюєте. Список а-кас можна також подивитися тут.

Заява на отримання допомоги по безробіттю подається до відповідної а-каси.

Як розраховується допомога по безробіттю?

Щоб мати право на допомогу по безробіттю, ви повинні відповідати низці вимог:

  • Ви повинні були працювати щонайменше 80 годин на місяць протягом щонайменше шести місяців протягом останнього року перед тим, як втратили роботу. Якщо ви працювали на неповну ставку - то 480 годин протягом останніх шести місяців.
  • Ви маєте бути членом а-каси протягом щонайменше 12 місяців до втрати роботи.
  • Ви маєте бути зареєстровані в Державній службі зайнятості (Аrbetsförmedlingen).
  • Якщо в розрахунковий період ви не працювали з поважної причини (догляд за дитиною, хвороба тощо), то розрахунковий період може подовжуватися.
  • У деяких випадках у розрахунковий період може бути зарахована також робота в інших країнах ЄС і Швейцарії: про це потрібно дізнаватися у своїй а-касі.

Розмір допомоги розраховується таким чином:

Береться за основу середній дохід за останній рік до втрати роботи. У перші 200 днів отримання допомоги ви можете отримати 80% від середнього доходу, у наступні дні - 70% від середнього доходу. При цьому існує "стеля" розміру допомоги. У перші 100 днів виплати допомоги ви можете отримати максимум 910 шведських крон на день (96 EUR), у наступні дні - максимум 760 крон на день (80 EUR). Допомога обкладається прибутковим податком.

Як довго можна отримувати допомогу?

Максимальний термін отримання допомоги по безробіттю - 300 днів, а для батьків неповнолітніх дітей - 450 днів. Якщо під час пошуку роботи ви брали участь в одній із програм aktivitetsstöd Служби зайнятості, то цей період буде зараховано у ваш майбутній страховий період (дні участі в програмі будуть зараховані як робочі дні).

Що робити, якщо ви не були членом A-kassa?

Якщо ви не є членом а-каси або ще не минуло 12 місяців з моменту вашого вступу в таку касу, при цьому вам не менше 20 років, то ви можете отримати допомогу Grundbelopp. У 2015 році розмір цієї допомоги не може перевищувати 365 крон на день (39 EUR). Вона розраховується виходячи не з середнього доходу, а з кількості відпрацьованих годин: що менше годин на тиждень ви працювали, то менше отримаєте у вигляді допомоги.

Також у Швеції досить популярні приватні страховки на випадок безробіття, і деякі профспілки закликають своїх членів купувати подібні страховки в колективному або індивідуальному порядку.