Статистика

Перед тим, як вирушати на співбесіду, зайдіть на сайт Центрального статистичного бюро та ознайомтеся із середніми зарплатами, прийнятими у вашій галузі, професії та регіоні. Статистика також покаже, як може змінюватися рівень оплати праці залежно від віку, освіти та статусу роботодавця (державна, комунальна або приватна організація).

Профосюзи

Ще точнішу інформацію про зарплати можна отримати, зв'язавшись із представником профспілки, пов'язаної з вашим майбутнім робочим місцем. Щоб профспілка змогла назвати найбільш точну цифру, необхідно розповісти про свій досвід роботи, рівень освіти та вік.

Колективний договір

Зверніться до колективного договору (kollektivavtalet), що діє у вашій галузі. Майже на 90% усіх працівників у Швеції поширюються умови колективних договорів. У колективному договорі обумовлюється мінімальна зарплата, порядок виплати понаднормових, робочі години тощо. Це може бути особливо корисним, наприклад, у тому випадку, якщо ваша робота - позмінна і передбачає нічні зміни.

Тексти більшості колективних договорів, що діють у Швеції, можна знайти в Інтернеті. Наприклад, http://www.unionen.se/rad-och-stod/om-kollektivavtal/sok-kollektivavtal

Простір для торгу

Ґрунтуючись на проведеному дослідженні, чітко встановіть для себе мінімальну межу прийнятної для вас зарплати. Пам'ятайте про цю межу під час співбесіди з роботодавцем. Якщо ви, піддавшись хвилюванню, погодитеся на надто низьку зарплату, то замість радості від нової роботи вас переслідуватиме відчуття втраченої можливості.

До своєї оптимальної зарплати ви можете додати пару тисяч крон, щоб залишити простір для невеликого "торгу" з роботодавцем. Водночас не можна очікувати, що якщо співробітники вашого віку на такій самій посаді отримують 25 000 крон, то роботодавець погодиться на 35 000 для вас.

До речі, вміння в чомусь прийняти "ні" роботодавця - це теж риса, що характеризує вас як дорослу та професійну людину, зазначають кар'єрні консультанти.

У тексті використано матеріали Arbetsförmedlingen - Шведської служби зайнятості