Вимоги до дозволу на роботу для імміграції до Швеції такі:- необхідно мати письмову пропозицію про роботу у Швеції, зроблену за спеціальною формою (AMS PF 1704), яку може отримати наймач в Управлінні Зайнятості.

Наймач сам повинен заповнити її та надіслати найманому для того, щоб він міг додати її до своєї заяви;

  • наймач повинен гарантувати, що найманому буде виплачуватися мінімальна оплата в 13,000 SEK на місяць без вирахувань податків або що йому платитимуть відповідно до шведської колективної угоди про оплату праці;
  • найманому має бути забезпечено розміщення у Швеції;
  • найманий має бути повністю готовий покинути Швецію після закінчення терміну найму;
  • У таких ситуаціях можливе возз'єднання сімей:
  • Якщо ви перебуваєте у шлюбі або живете разом, або маєте намір одружитися, або жити разом з особою, яка постійно проживає у Швеції.
  • Якщо вам менше 18 років, ви не перебуваєте у шлюбі і ваші батьки проживають у Швеції. Якщо ви є батьком або іншим близьким родичем особи, яка проживає в даний час у Швеції

Ви збираєтеся поїхати до Швеції на роботу. Домовленості є, співбесіду пройдено, Вас чекають. Сторона, що запрошує, в особі роботодавця / наймача складає запрошення на роботу (по-шведськи "ett arbetserbjudande"). Для цього в регіональному департаменті зайнятості (по-шведськи "länsarbetsnämnden") є бланки шведською / англійською мовами.

Корисним (і зовсім не зайвим) буде отримати додатковий лист у вільній формі безпосередньо від роботодавця/наймача, в якому в "яскравих барвах" описується Ваша потрібність і цінність, а також те, що людину з таким рівнем компетентності просто неможливо знайти у Швеції. Погодьтеся, що це - правда, коли йдеться про Вас. Подібний лист не є обов'язковим, але може зіграти вирішальну роль на певному етапі.

Отримавши запрошення, Ви вирушаєте до найближчого консульства / посольства, що представляє інтереси Швеції у Вашій країні, і заповнюєте візові анкети. Анкети у форматі pdf є на сайті шведської міграційної служби На цьому ж сайті є корисна інформація для тих, хто заповнює анкети.

Зверніть увагу на те, що якщо Вас приймають на роботу на обмежений термін, наприклад, до одного року, то багато соціальних пільг на Вас не поширюються, незважаючи на високі податки та соціальні виплати державі від Вашого підприємства. Імовірно, слід подбати про майбутню страховку, ще не покидаючи своєї країни. Про це також згадується в інформаційних розділах Міграційного управління.

Очікування рішення про отримання посвідки на проживання/на роботу може тривати довго, Міграційне управління обіцяє не більше шести тижнів. У моєму конкретному випадку на все пішло 20 днів. Я вважаю, що це швидко.

У цей час Ваш роботодавець / наймач може допомогти Вам підшукати житло. У деяких випадках є можливість зарезервувати житло під Ваш приїзд без необхідності оплати в разі, якщо рішення щодо візи не буде позитивним.

Ви отримали дозвіл. Головне зроблено. Решта - вже формальності.

Я не упускаю можливості, що наймач постарався і полегшив Ваші перші дні, в деяких випадках тижні. Але будьте все-таки готові до того, що на Вас чекає низка ще не вирішених проблем.

Отже, якщо Ваша передбачувана робота триватиме не більше одного року, то розраховувати на отримання особистого номера (по-шведськи "personnummer") не доводиться. Проте одразу після прибуття на місце нової роботи необхідно заповнити бланк з податкової інспекції для отримання повідомлення про податкову реєстрацію (по-шведськи "A-skattsedel").

Податкова інспекція вимагає копію підтвердження про найм (по-шведськи"Anställningsbevis") і копію рішення міграційної служби. Через кілька днів Вам поштою прийде копія реєстрації, де і буде значитися Ваш тимчасовий податковий номер (по-шведськи "samordningsnummer"). Цей номер має практично такий самий вигляд, як і стандартний шведський особистий номер, і відрізняється лише тим, що дві цифри, які позначають у шведському номері день Вашого народження, навмисно замінені на дві нелогічні цифри. Наприклад, згідно з моїм номером, я народився 68 вересня. Це, за словами податкового інспектора, зроблено для того, щоб одразу було зрозуміло, що я не значуся в державній базі реєстрації населення. Цей Ваш номер дійсний тільки для фінансового спілкування бухгалтерії Вашого підприємства і податкових органів. Більше НІДЕ цей номер не дійсний.

Уже згадувалося, що без постійного особистого номера Ви не маєте можливості отримувати соціальні пільги, наприклад, медичне обслуговування. А, не маючи загального страхування або страхового покриття з Вашої країни, Вам усюди доведеться за все платити, найімовірніше, безповоротно. Річ у тім, що Швеція і Росія ще не домовилися щодо страхових питань. Росія, як мені сказали у відділі соціального страхування (шведською "Försäkringskassan"), не приєдналася до конвенції.

Інакше кажучи, жодна шведська страхова компанія не укладе з Вами договір про страхування на випадок хвороби або нещасного випадку. Будьте здорові! У відділі соціального страхування Вас все-таки попросять заповнити анкету, на підставі якої Вам збережуть частину зарплати на випадок хвороби, але не більше.

Однак, застрахувати особисте домашнє майно, а також застрахуватися від нещасного випадку у вільний час можливо. Простіше і дешевше через страхову компанію "Länsförsäkringar". Мінімальний страховий внесок по майну становить 485 крон на рік. Нещасний випадок у неробочий час страхується в цій компанії з розрахунку 155 крон на рік на одну людину. Якщо Ви їдете раніше, страхова компанія без проблем виплатить Вам залишок.

Податків Ви будете платити багато. Весь світ знає про високі шведські податки. І Ви теж. Разом зі своїм роботодавцем / наймачем Ви можете подати заяву в т.зв. "науковий відділ" шведського податкового управління (шведською "forskarskattenämnden"). Ви, як важливий іноземний фахівець (тут може стати в пригоді той лист, про який ми говорили вище) з обмеженим терміном роботи (максимум 5 років) можете отримати податкове послаблення. У цьому разі йдеться про оподаткування тільки 75% Вашого брутто-доходу. Це ж стосується і соціальних відрахувань Вашого підприємства. Тому роботодавець / наймач теж буде відчувати інтерес до цього питання. Інформація та заяви наявні на сторінці шведського податкового управління За пошуковим індексом наберіть слово "Forskarskatt". Заповнену анкету разом з іншими необхідними документами надішліть на адресу: Forskarskattenämnden, Karlav. 108, 115 26 STOCKHOLM 010-574 79 57 Telefontid 09.00-16.00

Заява має бути подана не пізніше трьох місяців від початку роботи у Швеції.