Державна служба зайнятості у Швеції називається Arbetsförmedlingen.
Стати на облік як безробітні можуть постійні жителі Швеції, які мають персональний номер. А ось право на допомогу з безробіття є тільки в тих, хто вже працював у Швеції. Іншими словами, на пошук роботи через базу даних Arbetsförmedlingen, на консультації інспекторів служби мають право всі жителі Швеції з персональним номером, а на різноманітну допомогу - не всі.
Як зареєструватися в базі даних Біржі праці?
Зареєструвати свої дані на сайті Arbetsförmedlingen потрібно ще до того, як ви з'явитеся туди особисто. У вашому онлайн-профілі зберігатиметься інформація про вас: ваші персональні дані, професія та освіта, яку роботу ви шукаєте, у яких містах тощо.
Причому зареєструвати новий акаунт можна в будні дні з 7 до 22 години та у вихідні з 9 до 18 години.
Коли йти на біржу праці?
З'явитися на біржу праці необхідно протягом 14 днів від дня онлайн-реєстрації, інакше ваші дані буде автоматично видалено, і реєструватися доведеться заново. Днем реєстрації на біржі праці вважається не той день, коли ви зареєструвалися онлайн, а коли ви прийшли особисто.
Із собою потрібно взяти документ, що підтверджує особу (legitimation), дипломи про освіту та своє резюме.
На цій сторінці можна знайти найближче відділення Arbetsförmedlingen (просто почніть набирати назву свого міста у віконці)http://www.arbetsformedlingen.se/Globalmeny/Kontakt.html
Візит на біржу праці та звіти про пошук роботи
Під час особистого візиту консультант служби зайнятості перегляне ваше резюме і запропонує вам план дій - handlingsplan, у якому буде описано, як служба зайнятості може допомогти вам і які кроки ви можете зробити для пошуку роботи. Багато порад, які вам дадуть, будуть цілком очевидними: розсилати CV, отримати рекомендації з колишніх місць роботи, відвідувати ярмарки вакансій тощо. Тож якщо ви справді зацікавлені в пошуку роботи, то вам потрібно активно розпитувати чиновника про наявні вакансії, а головне - про те, які типи підтримки можете отримати саме ви. Наприклад, чи маєте ви право на курси підвищення кваліфікації або якісь спеціальні курси для іноземців.
Також не слід очікувати, що вам одразу ж запропонують робочі місця. Handlingsplan - це всього лише план ваших дій.
Щомісяця вам доведеться звітувати про виконану роботу за минулий місяць - це називається aktivitetsrapportering. Такі звіти необхідні, щоб за вами зберігалося право на отримання допомоги та інших форм підтримки. Звіт заповнюється в електронному вигляді за допомогою вашого онлайн-акаунта. Потрібно буде вказати, на які позиції ви надсилали своє резюме, на які співбесіди ходили, які ярмарки кар'єри відвідували, чи займалися ви на курсах підвищення кваліфікації тощо.
Подавати такий звіт потрібно до 14 числа кожного місяця. Не подали звіт - в A-kassan автоматично надсилається сповіщення, і виплату вашої допомоги з безробіття (якщо ви її отримуєте) можуть призупинити.
Шанси знайти будь-яку роботу через Біржу праці мізерно малі, якщо ви зовсім не володієте шведською мовою.
Допомога на оплату проїзду
Якщо ви старші за 20 років і пошуки роботи показали, що ви не можете знайти роботу у своєму місті, то Arbetsförmedlingen може призначити вам допомогу на оплату проїзду на співбесіди з роботодавцями. Ця допомога називається Resebidrag. У деяких випадках біржа праці може навіть покрити витрати на поїздку в іншу країну ЄС для проходження співбесіди з роботодавцем. Щоб отримати таку допомогу, потрібно запросити її заздалегідь, і в разі схвалення з боку біржі праці вам видадуть спеціальний бланк для заповнення. Виплачується допомога після того, як співбесіда відбулася.