Короткі відповіді на звичайнісінькі запитання Якщо ти хочеш отримати детальнішу інформацію, зв'яжися з соціальною службою твоєї комуни або зазирни в рубрику "Інші запитання".
Куди мені звернутися?
У соціальну службу тієї комуни, де ти живеш. Якщо ти тимчасово перебуваєш в іншій комуні і тобі потрібна термінова допомога, ти можеш звернутися до комуни, в якій перебуваєш.
Як мені подати заяву про матеріальну допомогу?
Замов по телефону час для зустрічі. Під час зустрічі ти передаси інспектору бланк із заявою та необхідні йому відомості про твоє матеріальне становище.
Чи зберігає соціальна служба подані відомості?
Так. Відомості зазвичай зберігаються п'ять років, після чого знищуються.
Як проходить розгляд заяви?
Заяви про матеріальну допомогу розглядаються в індивідуальному порядку. Інспектор аналізує твою фінансову ситуацію і можливості, які є у тебе або соціальної служби, для того, щоб допомогти тобі самостійно утримувати себе.
Що мені робити, якщо я не отримаю матеріальну допомогу?
Ти можеш вимагати письмове рішення, яке ти можеш оскаржити. Попроси інспектора проінформувати тебе про порядок оскарження.
Чи може статися так, що мені доведеться повернути отриману матеріальну допомогу?
Так. Наприклад, якщо матеріальна допомога є авансом у тій чи іншій формі або якщо ти помилково отримав занадто велику матеріальну допомогу.
На які цілі я можу отримати матеріальну допомогу?
Ти можеш отримати матеріальну допомогу на утримання або на інші потреби для підтримання прийнятного рівня життя.
Інші питання
До кого мені звернутися за інформацією?
Якщо ти хочеш отримати відповіді на запитання, тобі насамперед треба звернутися до соціальної служби тієї комуни, де ти живеш, яка відповідно до закону займається питаннями матеріальної допомоги.
Ти можеш також зв'язатися з правлінням лена, що є наглядовою інстанцією, яка контролює роботу соціальної служби в комунах цього лена. Ти можеш також звернутися до правління лена, якщо в тебе є зауваження щодо розгляду справи або наданого тобі прийому. Але спочатку спробуй викласти свої скарги соціальній службі.
Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення не розглядає окремі справи про економічну допомогу і не дає поради щодо таких справ. Ми є центральним державним органом, що опікується такими фундаментальними питаннями, як розвиток, удосконалення, передача знань і координація. Загальну інформацію про матеріальну допомогу ти знайдеш у наших загальних порадах (SOSFS 2003:5) про матеріальну допомогу та в довіднику з матеріальної допомоги.
Як мені отримати матеріальну допомогу?
До кого мені звернутися?
Звернися до соціальної служби твоєї комуни і замов час для зустрічі. Часто соціальна служба хоче вже по телефону дізнатися трохи про те, чому ти телефонуєш. Ти маєш повідомити прізвище та адресу. У більшості випадків соціальна служба надсилає також письмову інформацію, де написано, наприклад, що тобі треба мати з собою на зустрічі. Часто ти отримуєш заздалегідь і бланк для заяви, який тобі треба заповнити і взяти з собою. Не забудь попросити замовити перекладача, якщо він тобі потрібен.
Які відомості я маю подати?
Вивчення питання про матеріальну допомогу проводиться за згодою заявника і не може здійснюватися проти його волі. Ти в будь-який момент можеш попросити соціальну службу перервати розгляд. Але якщо ти хочеш отримати рішення, що ґрунтується на ретельному вивченні питання, ти маєш подати в соціальну службу відомості, наприклад, про житлові умови та сімейну ситуацію, а також про всі матеріальні умови, важливі для оцінки твоєї заяви, - зокрема, про майно, доходи та витрати.
Що відбувається з відомостями, поданими мною в соціальну службу?
Соціальна служба зобов'язана записувати, документувати відомості, важливі для розгляду твоєї заяви. До документації, зокрема, має бути занесено те, що з'ясувалося під час перевірки інспектором відомостей з інших інстанцій, а також ухвалених рішень.
Ти повинен дати згоду на звернення інспектора в інші інстанції, найчастіше ти це робиш на бланку для заяви. Документація має бути правильною, нейтральною і не містити відомостей, які сприймаються як такі, що ображають честь і гідність. Соціальна служба має документувати тільки те, що має значення для вивчення питання та ухвалення рішення. Ти маєш право прочитати написане про тебе і внести свої зауваження, якщо вважаєш щось із цього помилковим або якщо дотримуєшся іншої думки. Документи зазвичай зберігаються п'ять років, після чого знищуються. Подані тобою в соціальну службу відомості є секретними, тобто не підлягають видачі. Допускаються, однак, винятки, наприклад, у деяких випадках за клопотанням поліції під час проведення розслідування злочину.
Що трапиться, якщо я подав помилкові відомості?
Тобі доведеться повернути суму, отриману тобою на підставі помилкових відомостей. Якщо ти свідомо обдурив соціальну службу, це розглядається як підозра в шахрайстві та може спричинити за собою заяву в поліцію.
Що мені треба взяти з собою на зустріч у соціальній службі?
Тобі треба мати з собою документ, що засвідчує особу, і договір про наймання житлоплощі / квитанцію про оплату квартири або щось інше, що показує, де ти живеш і скільки платиш за житло. Щоб показати, який вигляд має твоє матеріальне становище, ти можеш узяти з собою копію додатка до твоєї останньої податкової декларації. Якщо ти маєш доходи, тобі слід мати з собою довідку про зарплату та сповіщення про виплату, наприклад, пенсії, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по догляду за дитиною, аліментів, що виплачуються органами соціального страхування, або допомоги по оплаті житла за останні 2-3 місяці. Ти можеш узяти з собою і що-небудь інше, що, на твою думку, може допомогти інспектору отримати уявлення про твоє матеріальне становище.
Коли ти подаєш заяву про надання матеріальної допомоги не на утримання, а на щось інше, ти маєш, як правило, за допомогою квитанцій, попередніх кошторисів тощо показати, у що це обходиться. Це стосується, наприклад, лікування, ліків, стоматології, окулярів, меблів та інших товарів і послуг, пов'язаних із будинком або переїздом. Якщо ти безробітний, ти повинен пред'явити картку біржі праці або інші документи, які показують, що ти намагаєшся отримати роботу. У разі тимчасової непрацездатності ти повинен пред'явити довідку від лікаря.
Хто може отримати матеріальну допомогу? Що потрібно для отримання матеріальної допомоги? За задумом матеріальна допомога має слугувати останньою опорою для людей із тимчасовими матеріальними проблемами. Насамперед, ти сам несеш відповідальність за врегулювання твоєї ситуації. Соціальна служба може, наприклад, вимагати, щоб ти шукав роботу і погодився на участь у програмі комуни чи біржі праці або в заходах для безробітних.
Хто може отримати матеріальну допомогу?
Що потрібно для отримання матеріальної допомоги?
За задумом матеріальна допомога має слугувати останньою опорою для людей із тимчасовими матеріальними проблемами. Насамперед, ти сам несеш відповідальність за врегулювання твоєї ситуації. Соціальна служба може, наприклад, вимагати, щоб ти шукав роботу і погодився на участь у програмі комуни чи біржі праці або в заходах для безробітних.
Соціальна служба робить індивідуальну оцінку кожної заяви. Зазвичай ти не маєш права на матеріальну допомогу, якщо маєш гроші в банку або інший капітал. Тож для того, щоб мати право на матеріальну допомогу, у тебе не повинно бути взагалі жодних власних матеріальних ресурсів. Крім того, ти маєш передусім клопотати про загальні пільги та компенсації, які ти можеш отримати, - такі, як допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по догляду за дитиною, допомога для оплати житла та аліменти від органів соціального страхування.
Чи можу я отримати термінову допомогу?
Так, якщо є небезпека в іншому випадку потрапити в скрутне становище. Визначення того, що є тяжким становищем, немає, і соціальна служба робить відповідну оцінку в кожному конкретному випадку.
Які правила діють, якщо я безробітний?
Ти маєш бути зареєстрований на ринку праці та активно шукати роботу. Ти також маєш показати, що ти перебуваєш у розпорядженні ринку праці, будучи готовим погодитися на ту роботу або ті заходи ринку праці, що будуть тобі запропоновані. Такими заходами можуть бути, наприклад, професійна підготовка в рамках ринку праці, практика, відновлення працездатності та викладання шведської мови для іммігрантів (sfi). Сюди належать і заходи, пропоновані комуною.
Перш за все, потрібно, щоб ти шукав і погоджувався на відповідну роботу на повну ставку. Якщо ти не можеш знайти таку, ти повинен шукати і погоджуватися на відповідну роботу на неповну ставку. Ти маєш також бути готовим шукати роботу за межами тієї професійної галузі або того населеного пункту, де ти працював раніше.
Які правила діють, якщо я хворий?
Соціальна служба, як правило, вимагає, щоб ти перебував на лікарняному і міг пред'явити довідку лікаря про те, що не можеш працювати або шукати роботу через хворобу. Якщо тимчасова непрацездатність виявляється тривалою, соціальна служба може вимагати і пред'явлення лікарського плану реабілітації. Можливо також, що соціальна служба захоче зв'язатися з твоїм лікарем, страховою касою і біржею праці, щоб з'ясувати, яка допомога тобі потрібна.
Які правила діють, якщо я навчаюся?
Найчастіше соціальна служба не надає матеріальну допомогу учням під час семестру. Вважається, що ти можеш прожити на позику, що надається на навчання, або іншу матеріальну допомогу для учнів. Альтернативою для того, кому не вистачає позики на навчання, є зазвичай робота. Однак, якщо є особливі причини, соціальна служба може зробити виняток, наприклад, якщо ти потрапив у ситуацію, якої не очікував. Пільгова позика на навчання розраховується залежно від тривалості семестру, і зі сповіщення про позику видно, на який час має вистачити цих грошей. У разі перерви в навчанні діють ті самі правила, що й для інших безробітних. Таким чином, якщо ти активно шукав, але не знайшов роботу на літо, ти можеш мати право на матеріальну допомогу за умови дотримання інших умов (див. також питання про молодих безробітних).
Які правила діють, якщо я молодий і не маю роботи?
Діють ті самі правила, що й для інших безробітних (див. запитання про безробітних). Крім того, соціальна служба може пред'явити молодим безробітним особливу вимогу щодо участі в практиці або іншій діяльності з підвищення кваліфікації.
Це стосується
- молоді до 25 років,
- осіб старше 25 років з особливими потребами в підвищенні кваліфікації та
- учнів, які потребують матеріальної допомоги в період перерви в навчанні.
Якщо учні подають заяву про надання матеріальної допомоги у зв'язку з перервою в навчанні, соціальна служба, таким чином, може зажадати їхньої участі в будь-якій формі практики, навіть якщо вона і не потрібна для навчання.
Соціальна служба може відхилити заяву про матеріальну допомогу, якщо ти відмовляєшся від практики або іншої діяльності з підвищення кваліфікації без поважних причин. Соціальна служба може також у такій ситуації знизити розмір матеріальної допомоги.
Які правила діють, якщо я молодий і перервав навчання в гімназії?
Якщо тобі менше 18 років, тебе мають утримувати твої батьки. Якщо тобі виповнилося 18 років, ти можеш подати заяву про матеріальну допомогу, але повинен показати соціальній службі, що ти шукаєш роботу. Можливо, соціальна служба вимагатиме від тебе участі в практиці або іншій діяльності з підвищення кваліфікації (див. питання про молодих безробітних).
Соціальна служба не може вимагати, щоб ти відновив заняття в гімназії для того, щоб ти міг отримувати матеріальну допомогу.
Які правила діють, якщо я молодий і хочу покинути батьківський дім?
За законом батьки зобов'язані утримувати своїх дітей, поки їм не виповнилося 18 років. Якщо ти продовжуєш навчатися в школі (гімназії) після досягнення 18-річного віку, цей обов'язок продовжується. Він залишається чинним доти, доки ти не закінчиш школу, але не пізніше, ніж після досягнення тобою віку 21 року.
Отже, 18-20-річні молоді люди, які не навчаються у школі, можуть клопотати про надання їм матеріальної допомоги. Але що стосується допомоги на оплату власного житла, молодь не має само собою зрозумілого права на це. Молоді люди, які хочуть виїхати з рідної домівки, отримують допомогу на оплату житла тільки за наявності серйозних підстав для переїзду, наприклад, проблем зі здоров'ям. При цьому виходять із того, що молодь не переїжджає з рідної домівки, поки не може самостійно оплачувати своє житло.
На які цілі я можу отримати матеріальну допомогу?
Що таке матеріальна допомога?
Матеріальна допомога, або соціальна допомога, як вона називалася раніше, є матеріальною підтримкою відповідно до закону "Про соціальну службу". Можна отримати матеріальну допомогу як на утримання, так і на інші потреби, необхідні для підтримання прийнятного рівня життя.
Допомога на утримання називається допомогою на утримання і складається з норми (державної норми) та обґрунтованих (прийнятних) витрат на деякі інші звичайні потреби, наприклад, житло і домашнє господарство. Витрати, що не входять до допомоги на утримання, належать до інших життєвих потреб. Це те, що не пов'язане з утриманням, але все ж таки є необхідним (див. також питання про допомогу на інші цілі).
Що входить до допомоги на утримання?
До державної норми входять витрати на продукти харчування, одяг і взуття, дозвілля та ігри, здоров'я та гігієну, страхування дітей та молоді, товари широкого вжитку, а також щоденну газету, телефон та оплату ліцензії на користування телевізором. За наявності особливих причин соціальна служба може в окремих випадках розраховувати витрати, виходячи як із вищого, так і з нижчого, ніж у державній нормі, рівня. Державна норма базується на розрахунках Управління у справах споживачів.
До допомоги на утримання входять також обґрунтовані витрати на оплату житла, домашнє господарство, поїздки по роботі, страхування житла та домашнього майна, а також членство в профспілках і страховій касі з безробіття. Оцінка того, що має входити в задоволення цих потреб, проводиться індивідуально, але зазвичай включаються ті твої витрати, які є обґрунтованими. Під обґрунтованими витратами розуміється, що вони перебувають на прийнятному рівні.
На що має вистачити державної норми?
Продукти харчування: Розрахунок будується на чотиритижневому продовольчому кошику зі звичайними та корисними стравами на сніданок, обід, вечерю та проміжні прийоми їжі. Сюди входять як сирі продукти, так і напівфабрикати, але не входять солодощі, легкі закуски на кшталт чіпсів або вино. Витрати на господарство в самотніх осіб дещо менші, оскільки вони купують невеликі упаковки і у них більше втрат продуктів.
Одяг та взуття: Звичайний одяг і взуття для різних пір року, випадків і погодних умов. Сюди входять також витрати на ремонт взуття, хімчистку і такі аксесуари, як сумки, годинники і парасольки.
Дозвілля та ігри: звичайне проведення дозвілля просто неба і в приміщенні, включно з моціоном і культурою. Це, зокрема, членство в профспілці або спортклубі, походи в кіно або взяття на прокат відео, прослуховування музики, читання книг, плавання, катання на велосипеді, лижах або ковзанах. Для дітей молодшого віку сюди входять також, наприклад, іграшки та ігри. Не входять дорожчі способи проведення вільного часу, відпустки, домашні тварини та витрати з комп'ютерних і телевізійних ігор.
Здоров'я та гігієна: Такі товари особистої гігієни, як мило, зубна паста, зубна щітка і крем для шкіри. Витрати на стрижку, бритву та гігієнічні прокладки також входять сюди. Для дітей до трьох років входять памперси. Не входять оздоровчі засоби, відвідування лікарів і стоматологів, а також ліки (див. також питання про допомогу на інші цілі).
Страхування дітей та молоді: Групове страхування від хвороб і нещасних випадків.
Товари широкого вжитку: Товари, потрібні для догляду за житлом, одягом і взуттям, наприклад, пральні, мийні та чистячі засоби, мішки для пилососів, лампи розжарювання і крем для взуття. Входять також туалетний і господарський папір, паперові серветки, фольга, пакети для заморожування продуктів, клейка стрічка тощо.
Щоденна газета, телефон, ліцензія на користування телевізором тощо: Передплата на щоденну газету, плата за телевізійну ліцензію та витрати на телефон, включно з частиною витрат на мобільний телефон, витрати на папір для листів, конверти, листівки та марки. Не входять витрати на кабельне ТБ, Інтернет і комп'ютер.
Як визначаються розміри сум у державній нормі?
Державна норма встановлюється щорічно урядом. Суми, що входять до цієї норми, ґрунтуються на розрахунках Управління у справах споживачів і мають перебувати на звичайному споживчому рівні, тобто не являти собою ні мінімум, ні люкс. Суми різняться за різними типами домашніх господарств і вікових груп.
Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення щороку інформує в Meddelandeblad про розмір сум, що входять до державної норми.
Чи може моя допомога бути збільшена, якщо мої витрати більші за те, що передбачено державною нормою?
Так. Соціальна служба може в деяких випадках виходити в розрахунках з більш високої норми. Таке підвищення вона робить в окремих випадках і після індивідуальної оцінки. Прикладами випадків можливого підвищення норми є ситуації, коли тобі потрібно вживати дорожчу їжу або коли в тебе особливо великі потреби в користуванні телефоном чи заходах із проведення дозвілля. Ти маєш показати соціальній службі, що твої потреби тягнуть за собою вищі витрати, ніж передбачено нормою.
Бувають і протилежні ситуації, коли соціальна служба в окремих випадках може знизити норму, якщо для цього є особливі причини.
Чи можу я отримати матеріальну допомогу на оплату житла, якщо я мешкаю в приватному будинку або кооперативній квартирі?
Так. Вирішальним є прийнятний рівень витрат. Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення рекомендує, щоб витрати на проживання в приватному будинку включали оплату відсотків і необхідних експлуатаційних витрат, наприклад, плату за воду, опалення, прибирання сміття, страхування нерухомості та право безстрокового користування муніципальною земельною ділянкою. До витрат на проживання в кооперативній квартирі входять відсотки та щомісячний внесок. Допомога на погашення кредиту зазвичай не надається.
Що є прийнятними витратами з оплати житла?
Простих і ясних правил щодо того, що є прийнятними витратами з оплати житла, немає. На думку уряду, соціальна служба повинна в кожному окремому випадку проводити оцінку того, що є прийнятним, і порівнювати з тим, на що має кошти людина з низьким доходом.
Управління охорони здоров'я та соціального розвитку рекомендує, щоб соціальна служба проводила свою оцінку з урахуванням дійсної вартості житла та потреб саме в цьому житлі. Цю вартість треба порівнювати з квартплатою в муніципальних та інших великих житлово-будівельних підприємствах там, де ти живеш, або в найближчому населеному пункті. Рекомендація виходить із того, що це є формою житла, на яку в осіб із низькими доходами зазвичай є кошти.
Які правила діють у разі здачі житла в піднайм?
У принципі діють ті самі правила, що й у разі звичайної здачі житла в найм. Ти повинен показати, що ти живеш за цією адресою, маєш бути зареєстрований (прописаний) там і мати договір про найм житла, який ти можеш пред'явити. Договір має містити ті відомості, які потрібні соціальній службі для того, щоб мати можливість оцінити прийнятність квартплати. Це стосується, зокрема, величини та стандарту житла, а також питань щодо того, чи є квартира мебльованою, чи ні, і що входить до квартплати. Як ви домовилися, наприклад, про електрику, що йде на господарські потреби, і телефон? Так само, як і під час звичайної здачі житла в найм, ситуація з житлом у даному населеному пункті або в комуні може впливати на те, що є прийнятною квартплатою. Соціальна служба може також у своїй оцінці врахувати твої потреби в житлі та можливість знайти інше житло.
Якщо ти належиш до тих, хто може отримувати допомогу на оплату житла, соціальна служба може зажадати, щоб у тебе був договір про найм, що дає право на допомогу з оплати житла.
Чи можу я отримати допомогу на щось інше, крім утримання?
Так. Ти можеш після індивідуальної оцінки отримати матеріальну допомогу і на інші цілі. У загальних порадах про матеріальну допомогу Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення наводить кілька прикладів потреб, які можна мати крім утримання.
Це витрати та виплати, наприклад, щодо
- лікування та зміцнення здоров'я,
- стоматології, - окулярів,
- товарів для дому,
- переїзду,
- товарів для новонароджених,
- поїздкам з метою спілкування,
- комунальному сервісу,
- позовні та посередницькі мита,
- розваг і
- похорону.
Цей перелік є лише прикладом, можливо отримати матеріальну допомогу і на інші цілі, якщо показати, що тобі це потрібно. За наявності особливих причин у спеціальних випадках можна отримати допомогу і на оплату боргів.
Що стосується лікування та зміцнення здоров'я, а також придбання ліків, то зазвичай матеріальна допомога надається на те, що входить у компенсацію витрат на лікування та медикаменти. Витрати на стоматологію мають, як правило, бути схвалені соціальною службою до початку лікування, виняток становить невідкладна стоматологічна допомога. Якщо лікування дороге, соціальна служба може зажадати, щоб пропозицію щодо лікування було оцінено іншим стоматологом.
Для осіб, які мають власне житло, не існує якогось загального права на отримання матеріальної допомоги на меблі тощо. Потрібно, щоб була особлива причина для цього. Наприклад, ти мусиш переїжджати, бо перебуваєш у надзвичайній чи загрозливій ситуації. Або ти можеш бути молодою людиною, якій доводиться переїжджати з дому, щоб знайти прийнятні умови для життя. Поїздки з метою спілкування - це поїздки батьків або дітей з одного населеного пункту в інший для спілкування. Під оплатою розваг маються на увазі дорожні витрати або плата за орендований котедж.
У разі похорону діє правило, яке полягає в тому, що можливі кошти, які залишилися від померлої особи, насамперед, повинні йти на оплату похорону. Похорон має оплачуватися перш за інші витрати, наприклад, неоплачену квартплату, плату за електроенергію, телефон тощо. Якщо соціальна служба надає матеріальну допомогу, її має вистачити на гідний похорон. Соціальна служба повинна також у розумних межах враховувати побажання покійного та його близьких.
Чи можу я отримати гроші в борг?
Ні, але в деяких випадках ти можеш отримати допомогу для повернення боргу - див, питання про повернення боргу.
Як розраховується матеріальна допомога?
Як розраховується допомога на утримання?
Допомога на утримання розраховується зазвичай помісячно.
Спочатку встановлюється, хто входить до складу сім'ї. У розрахунки соціальної служби входять зазвичай подружжя, співмешканці та зареєстровані партнери, які спільно ведуть домашнє господарство і мають спільні фінанси. Після цього вираховується державна норма на сім'ю. Вона виходить у результаті додавання особистих витрат кожного члена сім'ї із загальними сімейними витратами.
Після додавання державної норми з можливими місячними витратами на оплату житла, електроенергії для потреб домашнього господарства, поїздок на роботу, страхування житла і домашнього майна, а також членства в профспілках і страховій касі з'ясовується загальна сума того, що потрібно сім'ї для життя протягом місяця. Ці витрати мають бути прийнятними (обґрунтованими). Потреба сім'ї в допомозі на утримання визначається шляхом віднімання можливих власних доходів. Спосіб розрахунку може бути описаний таким чином:
Особисті витрати
+ загальні сімейні витрати
+ обґрунтовані витрати
- доходи
= потреба в допомозі на утримання
Чому різні особи або сім'ї отримують різні суми допомоги на утримання?
Допомога на утримання, як і інші види матеріальної допомоги, розглядається в індивідуальному порядку. Це, зокрема, означає, що вона розраховується, виходячи з потреб кожного. Ясним прикладом цього є те, що сім'я з дітьми отримує більшу допомогу на утримання, оскільки щомісячні витрати в неї більші, ніж у того, хто живе один. Але це означає й те, що дві особи в однаковій ситуації можуть отримати різні суми матеріальної допомоги, бо за оцінкою соціальної служби їхні потреби різняться.
Як впливають доходи та наявні кошти на розмір матеріальної допомоги, яку я отримую?
Коли соціальна служба вираховує, чи має сім'я право на матеріальну допомогу, зазвичай враховуються всі загальні (після вирахування податків) доходи всіх членів сім'ї - наприклад, зарплата або вихідна допомога, допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога для догляду за дитиною, допомога з безробіття, пенсія, аліменти від органів соціального страхування, допомоги на дітей або на оплату житла. Зазвичай сюди належить, наприклад, і повернення надлишків за сплаченим податком, відшкодування шкоди та компенсація від страхових компаній.
Якщо в тебе є гроші в банку, акції або інші матеріальні цінності, якими ти легко можеш скористатися, ти, як правило, маєш насамперед використати їх. Якщо в тебе є матеріальні цінності, реалізувати які важче, - наприклад, будинок або кооперативна квартира, ти можеш отримати матеріальну допомогу на той період, доки ти не реалізуєш ці цінності або не вирішиш свою фінансову проблему в інший спосіб.
Чи можу я отримати матеріальну допомогу, якщо в мене є автомобіль?
Автомобіль часто є матеріальною цінністю, яку можна продати й отримати дохід, незалежно від того, використовується він чи ні. Соціальна служба оцінює, однак, у кожному конкретному випадку можливість визнання даного автомобіля матеріальною цінністю. Враховується, зокрема, його вартість і те, на який термін тобі потрібна матеріальна допомога. Якщо потреба в допомозі є тимчасовою або якщо автомобіль потрібен тобі для роботи, соціальна служба може дозволити тобі зберегти його. Те саме - якщо автомобіль настільки старий, що навряд чи принесе дохід у разі продажу.
Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення рекомендує, щоб експлуатаційні витрати по автомобілю (бензин, ремонт тощо) враховувалися у твоїх щомісячних фінансових потребах, якщо автомобіль, наприклад, потрібен тобі для роботи або для того, щоб доїхати до роботи. В іншому випадку ти повинен знайти іншу можливість для оплати цих витрат.
Чи можу я отримати матеріальну допомогу, якщо у мене є дача?
Дача є матеріальною цінністю, яка може бути продана і принести дохід. Для цього потрібно, щоб продаж приніс прибуток, тобто, щоб залишилися гроші після сплати можливої позики на будинок. Найчастіше соціальна служба погоджується з наявністю у тебе дачі, якщо матеріальна допомога потрібна тобі лише на короткий період, тобто не більше, ніж на чотири місяці.
Чи можу я отримати матеріальну допомогу, якщо в мене є вілла або кооперативна квартира?
Вілла або кооперативна квартира в принципі є матеріальною цінністю, яка може бути продана і, отже, може вплинути на твоє право на матеріальну допомогу. Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення рекомендує, щоб вілла або кооперативна квартира вважалися матеріальною цінністю лише в тому разі, якщо твоя потреба в допомозі є тривалою, тобто такою, що перевищує чотири місяці. Передумовою продажу є принесення прибутку, тобто, мають залишитися гроші після сплати можливої позики на будинок.
Соціальна служба завжди повинна робити індивідуальну оцінку кожної справи. Можуть бути причини, через які тобі не слід продавати своє житло - наприклад, труднощі з отриманням нового житла, труднощі з продажем наявного або те, що переїзд через якісь інші обставини не підходить тобі або твоїй родині. Якщо тобі все ж таки доведеться продавати свою віллу або кооперативну квартиру, Управління охорони здоров'я та соціального забезпечення рекомендує, щоб тобі надали достатньо часу, що означає щонайменше чотири місяці.
Чи може вийти, що я буду зобов'язаний повернути отриману суму?
Чи може статися, що я буду зобов'язаний повернути соціальній службі отримані гроші?
Так. Згідно з правилами Закону "Про соціальну службу" в деяких випадках соціальна служба має право вимагати повернення виплачених грошей. Це стосується випадків,
- коли допомога була авансом, наприклад, перед виплатою зарплати, допомоги по тимчасовій непрацездатності, пенсії або допомоги на оплату житла,
- коли той, хто отримав допомогу, залучений у трудовий конфлікт, наприклад, страйк,
- коли той, хто отримав допомогу, має гроші, але тимчасово не може отримати їх унаслідок страйку, проблем із комп'ютером тощо, або
- коли допомога була неправильною внаслідок помилки або невірних відомостей. Правило діє і в тому випадку, коли соціальна служба помилково виплатила занадто багато. Тому важливо контролювати виплати від соціальної служби, щоб не виникло необхідності повертати якусь суму.
Для того, щоб соціальна служба могла вимагати гроші назад, має бути письмове рішення. Там має бути зазначено, чому гроші мають бути повернуті, і ти маєш отримати копію цього рішення.
Соціальна служба має право отримувати гроші назад не тільки згідно з правилами Закону "Про соціальну службу", а й згідно із Законом "Про загальне страхування"
- якщо матеріальна допомога була авансом перед ретроактивною (такою, що має зворотну силу) виплатою щомісячної допомоги, заяву про яку ти подав до страхової каси. Може йтися, наприклад, про пенсію, відшкодування за участь у заходах біржі праці, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу з оплати житла або аліменти від органів соціального страхування.
У цих випадках соціальна служба вимагає повернення грошей безпосередньо від страхової каси.
Що я можу зробити, якщо соціальна служба каже, що я не маю права на матеріальну допомогу?
У тебе завжди є право подати заяву, яка має бути розглянута. Соціальна служба зобов'язана за необхідності допомогти тобі в складанні заяви. У тебе є також право отримати письмове рішення, яке ти можеш оскаржити.
Чи можу я оскаржити рішення соціальної служби?
Так, ти можеш оскаржити рішення, якщо ти незадоволений ним. Це можна зробити і якщо ти отримав лише часткову відмову. Однак оскаржити ти маєш протягом трьох тижнів із часу отримання рішення.
Оскарження означає, що правильність рішення соціальної служби розглядатиме суд. Суд може змінити рішення, а соціальна служба має підкорятися суду. Якщо ти будеш незадоволений і рішенням адміністративного суду першої інстанції, ти можеш іти далі й оскаржити до адміністративного суду другої інстанції (апеляційний суд) і, нарешті, до Верховного адміністративного суду. У цих випадках суд сам вирішує, чи прийме він оскарження (т.зв. дозвіл на перегляд справи). Соціальна служба зобов'язана інформувати тебе про перебіг справи і допомагати, якщо тобі це потрібно.
Як мені оскаржити?
Оскарження має бути письмовим. Ніякого спеціального бланка не потрібно, і оскарження може бути дуже простим. Важливо вказати, яке рішення ти оскаржуєш і що ти вважаєш неправильним. Якщо тобі потрібна допомога з оскарженням, соціальна служба зобов'язана надати її тобі. Пошли оскарження в ту контору соціальної служби, яка ухвалила рішення у твоїй справі. Воно має надійти туди не пізніше, ніж через три тижні після отримання тобою рішення.