Давайте сьогодні розберемося, що там в нас з проїздними на транспорт, транспортними витратами і вибиванням грошей на них з Міграційної. 

Отже, ПРОЇЗНІ ТА ТРАНСПОРТ 🚌

Коли почалася війна і до Швеції поїхали біженці, більшість транспортних компаній країни вирішили творити добро і зробили проїзд безкоштовним для українців. І вони-то, звісно, були б зайчиками і котиками, аби за дев‘ять місяців не вирішили це благодіяння взяти і відмінити. І це вдарило по нашим, либонь, більше, аніж якби проїзд був платним від початку. 

За дев‘ять місяців багато хто побудував своє життя навколо того, що до будь-якої точки регіону можна дістатися безкоштовно -  може, діти пішли в якусь особливу школу далеко від дому, знайшлася робота в сусідньому місті, курси мови, відвідини українських спілок тощо. А після введення оплати всі різко були змушені подивитися в очі новій реальності, бо вартість проїзду в Швеції страшенно висока (як і решти товарів та особливо послуг). Особливо якщо враховувати, що виплати на дорослу людину тут 180 євро на місяць, а проїздний лише по одному місту коштує 56 (а буханка хліба 4 євро, хехе). 

І нас, Migrationsverket, буквально затопило заявами з проханням про кошти на проіздні. До того ж, у нас, на жаль, було дуже мало досвіду щодо того, як з цим працювати, бо всі попередні хвилі біженців від початку не мали таких привілеїв, платили за транспорт самі та дуже рідко просили грошей в Міграційної. Тому ці гори заяв нас буквально поглинули. Але тепер ми (чесно кажучи, в основному я - для нашого регіону) трохи їх розгрібли і ось що я можу сказати. 

В якому випадку ви маєте право на отримання коштів від міграційної на проїзний? 

⭕️ Для проїзду до мовної школи

⭐️Умова 1. Ви навчаєтеся в мовній школі, яка належить до переліку шкіл з так званих Tidiga Insatser För Asylsökande, схвалених Länsstyrelsen. 

⭐️Умова 2. Відстань між вашим житлом та школою (якщо вони розташовані в одному місті) перевищує 3 км. (Виключення: якщо ви маєте інвалідність чи складнощі у пересуванні, документально підтверджені довідкою від лікаря)

⭐️Умова 3. Якщо ви живете у населеному пункті, де немає такої школи - ви маєте обрати школу найближчу до вашого житла. Тобто якщо ви живете в Мальме та пішли вчитися в Люнді - ви не маєте право на проізний, бо в Мальме вистачає своїх шкіл. Або якщо ви обрали школу на іншому кінці регіону - те саме. Виключення: унікальні спеціалізовані школи. В Сконе це школа зі шведської мови жестів для людей з вадами слуху в Осторпі та школа для ЛГБТК- людей в Мальме. 

⭐️Умова 4. Ви не працюєте та не маєте власних доходів. 

⭐️Умова 5. Справка із школи правильно заповнена та містить всю необхідну інформацію. 

💥Гарні новини: право на такі виплати мають і ті, хто живе на так званих «червоних» адресах. 

☀️Як податися на ці виплати?

Взяти у своїй школі справку, яка міститиме таку інформацію: назва та адреса школи, період навчання (з якого по яке), курс, ваші дані. (Школи зазвичай прекрасно знають що вам треба і мають спецбланки для цього). Цю довідку треба відправити у Міграційну, можна через імейл, можна поштою. Не треба заповнювати жодних заяв чи бланків, довідки достатньо. Далі чекаємо результатів. 

🔥Що відбувається далі? 

Ваш кейс офіцер розглядає вашу справу та приймає рішення. Якщо ваша заява не відповідає умовам, які я перелічила вище, вам відмовляють. Якщо все гаразд і ви маєте право на виплату - вам виділяють гроші на проізний на три місяці (або до закінчення курсу, якщо його тривалість коротша). Стартова дата - дата, коли ваша довідка надійшла в Міграційну. Гроші надходять вам на вашу картку і виплати щомісячні. Якщо ви кинете школу, і нам про це повідомлять (а відповідальні у школах мають таке зобов‘язання) - подальші виплати будуть скасовані. По закінченню трьох місяців ви маєте надіслати ще одну таку саму довідку і виплати будуть подовжені. 

💥Що важливо знати. 

Це рішення - суто адміністративне, ми не пишемо письмових пояснень. Деякі з моїх колег надсилають короткого листа, але цього немає в наших рутинах. Як вам дізнатися, чи є вже рішення? Отримати гроші на рахунок - або, якщо їх нема й нема - написати чи зателефонувати в Міграційну, а точніше в ваш Mottagningsenhet. І так - ці рішення не оскаржуються. 

⭕️ Гроші на проїзний, якщо ви дуже хворі та проходите лікування. 

Тут все не так просто і я розповім про те, як це роблю особисто я - в інших регіонах правила можуть бути більш рестриктивними. До того ж, у різних регіонах різні правила - подеколи відповідальність за проізд хворого до лікарні несе регіон (сфера охорони здоров‘я) і вони ж за це сплачують. Спитайте про це вашого лікаря або погугліть, щоб знати точно. Ключові слова: sjukresor, sjuktransport. 

⭐️Умова 1. Ви проходите лікування в лікарні, далеко від дому (або ви маєте складнощі з пересуванням) і вам треба з’являтися там частіше ніж 2 рази на тиждень. 

⭐️Умова 2. Все це підтверджується довідками від вашого лікаря. Без бамажки ти - самі знаєте хто. 

☀️Як податися?

Заповнити форму Ansökan om särskilt bidrag, розписати чітко ваші потреби і додати всі необхідні довідки. 

❗️Скажу одразу - я таких заяв за цей час схвалила лише чотири, і там йшлося про дуже літніх та дуже хворих людей, які, наприклад, проходять лікування від раку чи щось подібне, і направду мають потребу постійно їздити до певної лікарні. Якщо вам просто треба відвідати лікаря кілька разів на місяць - ви отримаєте відмову. 

Але - ви можете попросити про компенсацію ваших витрат на квитки через särskilt bidrag на медицинські витрати (я писала про це у попередньому дописі). Додайте чеки до заяви з витратами на відвідини лікаря чи рецептурні медикаменти. 

‼️У особливих випадках - якщо ви живете дуже далеко від найближчої поліклініки, магазину чи аптеки (і особливо якщо вас туди розселили ми, тобто ви живете у житлі від комуни) - вам можуть виділити гроші на проїзні. Але це стосується менш густо населених регіонів, ніж Сконе, у мене тут немає досвіду. 

🚫 Для дітей - проїзд у школу

Тут, на жаль, ми ніяк не можемо допомогти. Поіздками до школи (skolresor) опікується школа і комуна, вони мають власні правила. Якщо ви отримали відмову від них - Міграційна теж не зможе нічого вдіяти. 

🚫 Дорослі - проїзд в університет, folkhögskola чи інші активності, які не входять в перший пункт.

Міграційна, на жаль, не виділяє гроші на проїзд у таких випадках. 

⭕️ Дорослі, яким треба відвозити дітей у садочок чи школу. 

⭐️Про садочок: якщо ви десь дістанете довідку про те, що вашій дитині треба відвідувати садочок з поважних причин, і ваш садочок знаходиться за більш ніж 3 км від дому - ви теоретично можете претендувати на гроші на проізний. Але скоріше за все вам відмовлять і в цьому випадку з припискою про те, що є садки ближче до вашого житла. 

⭐️Про школу для молодших учнів: якщо ваша дитина отримала проїзний від комуни/школи, але занадто мала, щоб їздити самій - ми схвалюємо проїзні для матері чи батька. Але це дуже рідкісна історія і я підозрюю, що інші регіони можуть знову ж таки бути більш рестриктивними у своїй оцінці потреби. 

⭕️ Проїзд до Міграційної. 

Тут не про проїзні, але - якщо вас викликали до Міграційної на якусь зустріч - ви маєте право на компенсацію дороги. Надішліть нам копію виклику (kallelse) і ви отримаєте компенсацію за витрачені гроші. Важливо! Сума компенсаціі вираховується за найнижчим тарифом. Тобто, наприклад. якщо з пункту А в пункт Б можна дістатися громадським транспортом за 100 крон, а ви взяли таксі за 400 і надіслали нам чек - ми все одно виділимо вам лише 100.

Те саме стосується переїзду в житло від комуни, куди вас спрямувала Міграційна - саме ми маємо платити за квитки та проізд. 

‼️ Увага! 

Ви не маєте права на жодні виплати від Міграційної (і ваші діти також), якщо ви працюєте та маєте власні кошти. 

—————-

Якось так. Я напевне щось забула, але основне, здається, вмістила. 

І так, все це дуже сумно, і дуже ускладнює життя для багатьох. Але, на жаль, всі попередні «покоління» біженців мали ще гірші умови зі старту і Міграційна не може зараз позитивно дискримінувати украінців, виділяючи їм гроші на проізд лише тому, що вони вже звикли до безкоштовного і побудували своє життя навколо цього. Це спричинило б неймовірний шитсторм з розповідями про расизм, а це, на жаль, ще гірше.

Джерело: Анна Топіліна