І знову я в ефірі і цього разу - з довгим і корисним текстом. Правда цікавим він буде лише тим, хто зараз має статус директивного переселенця (або біженця) в Швеції. Якщо це ви - читайте і поширюйте серед друзів та у тематичних спільнотах, будемо множити знання разом.
Я, як ви вже знаєте, зараз працюю у Міграційній, у відділі, який опікується усіма побутовими та фінансовими питаннями для біженців саме з України. І я розумію, що багато хто з наших клієнтів не зовсім розуміє, які вони мають права, на що можуть розраховувати, якої допомоги шукати і найголовніше - як це робити, щоб все вийшло швидко, зручно для всіх та без нервів. І от саме це я зараз спробую пояснити.
(Увага, все це я говорю від свого імені, як приватна персона, не від імені Migrationsverket)
Отже, з правом на щомісячні виплати до цієї пори вже розібралися всі. Але які ще є виплати для біженців, на які ви маєте право? Окрім щомісячних виплат, dagersättning, існує така штука, як särskilt bidrag - грошова допомога на потреби, які не можуть покрити щомісячні виплати. Для того, щоб її отримати, треба скачати з сайту міграційної особливий бланкет ”ansökan om särskilt bidrag”, правильно його заповнити (я нижче дам інструкцію, як саме) та надіслати нам - або поштою, або електронною поштою або прийти на рецепцію в один з офісів і заповнити на місці.
Які ж бувають «спецвиплати»? (Будемо далі так це і називати)
1. Спецвиплата на зимовий одяг та взуття. Найактуальніша виплата прямо зараз, я за останні тижні таких штук 400 зробила. Якщо ви приїхали в Швецію без теплого одягу, і вам він потрібен, ви маєте право просити про грошову допомогу на нього. Що важливо знати про цю виплату?
По-перше, Міграційна виділяє гроші лише на певні предмети одягу, а саме на найважливіше - наприклад, «зимова куртка, зимове взуття, шарф, шапка, светр, теплі штані, термобілизна». Все інше (тобто побутовий одяг - як от джинси, топи, шкарпетки тощо) мають покривати основні виплати (так, я все знаю, не покривають, але такий закон).
По-друге, ви маєте надати весь цей перелік речей у ваші заяві, ось прямо так, списком у графі «specificera de varor eller tjänster du söker för». Якщо ви напишете просто «зимовий одяг» - нам доведеться вам писати і уточнювати (бо цей перелік необхідний нам для вираховування суми виплати), це забирає ваш і наш час.
По-третє, не варто писати скільки грошей вам потрібно на все чи на кожен предмет одягу - міграційна все одно виділяє гроші за затвердженим центральним цінником. Також не потрібно надсилати чеки чи якісь підтвердження, що ви вже купили - Міграційна не перевіряє, куди йдуть гроші. Ну і нарешті - дорослим таку виплату можуть дати раз на кілька років або взагалі одноразово (бо міняти гардероб щосезону - це не нагальна потреба), а дітям - щороку, бо вони ж ростуть.
Важливо! Діти молодшого шкільного віку (6-12) мають право просити гроші також на: спортивну форму та спортивне взуття, шкільний рюкзак. Діти до 12 мають право просити допомогу на дощові речі і гумові чоботи (дорослим однак це не виділяється). В дитячих заявах все це можна вписати в одну заяву - головне, як я вже вказала, надати повний перелік речей.
2. Спецвиплати на окуляри. Тут все просто - вам (чи вашій дитині) потрібні окуляри - Міграційна допомогає вам з коштами. Що для цього треба зробити? Піти до окуліста в будь-який недорогій оптиці, та попросити його заповнити бланк ”optikerutlåtande” (також кину посилання в коментарі), в якому окрім усього іншого окуліст дасть цінову пропозицію найдешевшого варіанту окулярів, доступного для вашого зору. Бланк має бути підписаний і з печаткою, але лікарі це і так знають. Берете цей бланк, а також заповнюєте бланк särskilt bidrag (пишете, що вам потрібні окуляри і мотивуєте навіщо (зір впав, зламалися, залишилися в Україні тощо) - і надсилаєте нам. Якщо все заповнено вірно - отримуєте суму, яка вказана у довідці від окуліста, їдете в оптику і купляєте окуляри. (Гроші на огляд окуліста, 300-400 крон, Міграційна також покриває).
3. Спецвиплати на медицинські послуги. Ці спецвиплати діляться на два види, і дуже важливо правильно заповнити всі бланки та додати необхідні чеки.
3.1 Перше. Спецвиплата, що покриває ваші витрати на екстрену медичну допомогу. Вона йде окремо. Це, зазвичай, рахунки за виклик швидкої чи візит до приймальні швидкої допомоги на суму в 400 крон (чи щось таке, може бути трохи по-різному). Міграційна покриває всю суму рахунку крім 50 крон, які маєте заплатити ви самі. Тобто якщо ви заплатили 400 - вам повернуть 350. Що тут важливо? Міграційна не приймає та не покриває несплачені фактури, не покриває також всі надбавки за прострочені фактури та інше. Тобто, тут ви маєте заповнити бланк särskilt bidrag, записати в нього, що ви просите про допомогу з оплатою екстреної медичної допомоги (akutsjukvård) та докласти або чек, або рахунок з підтвердженням того, що ви його сплатили (наприклад, виписка з вашого банківсього рахунку), і вам повернуть все окрім 50 крон.
3.2. Друге. Спецвиплата, що покриває надвисокі витрати на решту медичної допомоги та купівлю ліків. Якщо за 6 місяців ви заплатили за відвідування лікарів та рецептурні (!) ліки більше 400 крон - решту вам покриє міграційна. Що треба зробити? Заповнити форму särskilt bidrag, вписати в неї вашу потребу (витрати па медичну допомогу) та докласти всі релевантні чеки. Важливо! Покривається лише відвідування лікарів та рецептурні медикаменти, - вітаміни, купівля пластира в аптеці, стоматологія тощо сюди не входить. Лише рецептурне, лише хардкор. Будь ласка, не вкладайте в заяву надлишкові чеки, рецепти на ліки та інше - це лише подовжує строки обробки вашої справи. Увага! Якщо у вас одночасно пачка чеків за «звичайну» медицину і чек за екстрену - їх треба розділити і заповнити дві (!) заяви.
4. Спецвиплати для немовлят. Батьки немовлят мають право просити про спецдопомогу на речі для малих - сюди входить так званий «стартовий пакет малюка» (nyföddkit), візочок лежачий, візочок сидячий, візочок для близнюків (якщо актуально). Просити про таку допомогу можна з 7 місяця вагітності (якщо дитина ще в животі - треба прикласти до заяви справку від акушерки про те, на якому ви терміні). Дуже важливо, знову ж, надати повний перелік того, що вам потрібно.
5. Спецдопомога на все інше. Чого тут у нас не просять, чесно кажучи. Гроші на меблі, машинку для шиття, велосипед, мультиварку, чайник тощо - але все це Міграційна не може виділити, на жаль. І в ста відсотках випадків це буде відмова. Ще можна просити допомогу на проїздний - але це взагалі окрема довга тема, я в окремому пості чуть пізніше її розберу.
А тепер до практики. Що важливо знати, заповнюючи заяву і надсилаючи її в Міграційну, щоб все пройшло швидко і ніхто не потрапив в кафкіанське бюрократичне пекло?
1. Одна людина - одна заява. Одна потреба - одна заява. Тобто, якщо вас двоє і ви хочете одночасно і зимового одягу кожному, і, наприклад, окуляри кожному - вам треба заповнити чотири заяви.
2. Заяву на дитину заповнює опікун - туди вписуються всі дані дитини (ім‘я, адреса, номер справи тощо), але підписує її саме опікун і ставить під нею своє ім‘я (це дуже важливо).
3. Найважливіше взагалі - це підпис. Заяви без підпису не розглядаються, тому не забувайте розписатися та поставити дату.
4. Друге найважливіше - економічна декларація - так - оці три поля, де вас питають, чи є у вас гроші, дохід, готівка. Навіть якщо грошей зовсім немає, треба це правильно позначити - поставити нуль, прочерк, що завгодно. Ніколи не залишайте ці поля пустими! Гроші, які ви отримуєте від Міграціноі туди можна не вписувати - про це і так відомо 🙂
5. Заповнюйте всі поля - це важливо! Не залишайте нічого порожнім.
6. Якою мовою писати? Та якою завгодно. Можете шведською - чудово, англійською - чудово, українською, російською - теж норм, бо у державних установ є обов‘язок перекладати і обробляти все, що до них надходить.
7. Цього немає в правилах, але якщо ви десь на полях припишете свій мобільний телефон - це просто супер, бо тоді з вами набагато простіше буде зв‘язатися, якщо в заяві таки чогось бракує, і ваша справа не буде лежати місяцями.
Кому спецвиплати не дають?
1. Якщо ви працюєте чи маєте власні кошти.
2. Якщо ви живете у «червоному» районі і не маєте права на щомісячну грошову допомогу.
3. Якщо ви вже отримали аналогічну виплату нещодавно і не можете пояснити, навіщо вам знову гроші на те саме.
Що робити, якщо прийшов лист, у якому вас чемно просять надати більше інформації чи доповнити вашу заяву? Надати більше інформації! І саме тієї, про яку вас просять. Що швидше ви відреагуєте - то швидше буде рішення. Пишіть будь-якою мовою - розберемося.
Що робити, якщо рішення все нема і нема? Зателефонувати чи написати в свій Mottagningsenhet або прийти на рецепцію. НЕ надсилати ще одну заяву з проханням про те саме!
Як ви дізнаєтеся рішення у вашій справі? Вам на пошту прийде паперовий лист з рішенням, у ньому буде також вказана сума виплати, якщо вам таки виділили гроші.
Як виплачуються гроші? Гроші приходять вам на вашу картку - найчастіше приблизно в той час, що і паперовий лист - іноді разом з наступною виплатою місячної допомоги.
Так, здається, я все сказав 🙂 У наступних серіях поговоримо про транспорт та проїзні, там багато всього незрозумілого.
(Будь ласочка, не пишіть мені в приват з мільйоном запитань - я, на жаль, не маю ні часу, ані енергії відповідати, плюс мені, як держслужбовиці, і не можна. Поважайте мене і мої кордони - а я спробую поділитися максимальною кількістю корисної інформації публічно. Дякую за розуміння!)
Джерело: Анна Топіліна