У Швеції існує кілька різних класифікацій стосунків між статями, кожна з яких наділяє партнерів різним правовим статусом, правами та обов'язками. Усе це часто викликає плутанину і здивування в емігрантів.

Термін самбу (sambo) використовується для опису пар у Швеції, які живуть разом. Це скорочена форма прикметника sammanboende (де samman означає "разом", а boende походить від дієслова bo, що означає "жити").

У шведській мові також є термін сербу (särbo) для позначення пар, які живуть окремо. Särbo - це скорочення від isär (буквально "врозь", що має етимологічний корінь із російським "врозь") і bo (жити). Його можна перекласти як "той, хто живе окремо". Його використовують для позначення пари, яка не живе разом, можливо, в різних будинках в одних і тих самих містах або на відстані - в різних регіонах чи навіть країнах.

Попри все, і самбу, і сербу припускають серйозні та довгострокові стосунки, а не когось, з ким ви зустрічаєтеся лише випадково або протягом короткого проміжку часу. Хоча їх можна використовувати і для пар, які разом лише кілька місяців або вже навіть десятиліть. Тому, якщо ви не впевнені, що досягли цього рівня, можливо, буде краще використовувати альтернативний термін, наприклад, фліквен/пойквен (flickvän/pojkvän - подруга/друг), допоки ви не почнете розмову про перехід на новий рівень стосунків.

Іншим терміном із тієї самої категорії є розмовний або жартівливий термін мамбу (mambo), що перекладається як "жити з мамою" і використовується для позначення людини, зазвичай самотньої, яка все ще живе зі своїми батьками вже в дорослому віці.

Для опису вже зовсім легких стосунків у шведській мові є поняття кнулькомпіс (knullkompis - приятель для сексу). Під цим розуміється людина, з якою ви регулярно або час від часу влаштовуєте секс-зустрічі. 

Коли у пари вже стосунки і вони живуть разом, то самбу може бути сходинкою на шляху до шлюбу або так і залишитися його заміною: потреба в укладенні офіційного шлюбу у Швеції нижча, ніж у багатьох інших європейських країнах, і багато пар вважають за краще залишатися самбістами впродовж усього свого життя.

Із суто бюрократичного погляду шлюб (äktenskap - ектенскоп) має набагато менше значення, ніж у багатьох інших країнах. Наприклад, немає якихось податкових привілеїв для подружніх пар, і процес подачі заяви на отримання партнерської візи однаковий, незалежно від того, перебуваєте ви в шлюбі чи просто живете разом. На практиці життя як чоловіка або самбо багато в чому однакове, але шлюб регулюється Кодексом про шлюб (äktenskapsbalk), а стосунки самбо підкоряються правилам, викладеним у Законі про спільне проживання (sambolagen або Act 2003: 376).

Це означає, що є деякі важливі відмінності, про які варто знати.

Шлюб укласти лише трохи складніше, ніж самбо (samboförhållande eller samboskap). Шлюб може бути укладений у рамках релігійної або цивільної церемонії, якщо особа, яка здійснює одруження, має дозвіл на реєстрацію шлюбу. Пара також повинна подати заяву на отримання свідоцтва про шлюб і заздалегідь зв'язатися з податковим агентством Швеції (Skatteverket), щоб отримати реєстраційні документи, оскільки вони підтвердять, що у вас немає причин, що забороняють шлюб (наприклад, один із партнерів неповнолітній або вже одружений, або заміжня).

Один важливий аспект - при всьому вищесказаному - стать людей, про яких ідеться, у Швеції не має жодного значення. З 2009 року одностатеві пари можуть укладати шлюби і для них діють точно такі ж правила, як і для різностатевих пар.

Коли справа доходить до входу в самбоскап, це може відбуватися кількома різними способами.

Якщо ви переїжджаєте до Швеції з іншої країни, щоб жити зі своїм партнером (незалежно від того, швед він чи ні), вам потрібно буде зареєструвати це в Skatteverket після прибуття, навіть якщо ваша основна причина переїзду не полягає в тому, щоб жити разом, наприклад, якщо ви переїжджаєте на роботу. Ви повинні зробити це незалежно від того, жили ви до цього разом чи ні.

Якщо ви переїжджаєте або сподіваєтеся переїхати з-за меж ЄС, може буде дивно дізнатися, що те, чи перебуваєте ви в шлюбі чи ні, не має значення для права на отримання партнерської візи для переїзду до Швеції. Натомість ключовим критерієм є те, чи жили ви раніше разом або чи переїжджаєте ви до Швеції, щоб жити разом.

Парам, які з'їжджаються, коли обидва партнери вже живуть у Швеції, не потрібно якимось особливим чином реєструвати статус самбо: достатньо проживати разом у стосунках (зазвичай довше ніж пів року) та вести спільне господарство, що здебільшого означає поділ відповідальності за утримання майна та деяких витрат на домашнє господарство.