Отримавши від роботодавця попередження про закінчення трудових відносин, ви легко можете впасти в зневіру і тугу. Саме в цей момент важливо знати, що відбувається, якими правами та обов'язками ви володієте і на яку підтримку можете розраховувати, якщо будете звільнені.

Насамперед: переговори

Щойно оприлюднюється попередження про звільнення, починаються переговори між підприємством і профспілкоюю

Роботодавець має пояснити, чому вас звільняють. Розглядається спеціальний список співробітників, складений згідно з трудовим законодавством. Основне правило - останній прийнятий на роботу першим отримує попередження про звільнення. Але учасники переговорів можуть домовитися про винятки зі списку.

Це ще не остаточне рішення

Статистика Служби зайнятості Швеції показує, що четверо з десяти тих, хто отримав попередження про звільнення, залишаються на колишньому робочому місці після закінчення переговорів. Ба більше, за статистикою, вісім із десяти осіб працюють або навчаються через дев'ять місяців після оповіщення про звільнення.

Порядок оповіщення

Після завершення переговорів може пройти кілька місяців до сповіщення про закінчення трудових відносин. Роботодавець повинен сповістити вас про це особисто - в усній формі або рекомендованим листом.

У вас є робочі обов'язки

Хоча вас переповнюють емоції, ви не можете просто сидіти і переживати. Ви, як і раніше, зобов'язані працювати до закінчення трудових відносин. Водночас ви маєте право на вільний час для відвідування співбесід з рекрутерами або служби зайнятості.

Скільки часу залишилося?

Після того, як вам повідомили про закінчення трудових відносин, ви маєте право на отримання інформації про термін роботи, що залишився. У нормі це від одного до шести місяців.

Що з моєю накопиченою відпусткою?

Накопичені дні відпустки можна використати у вигляді вільних днів або отримати грошову компенсацію, коли закінчаться трудові відносини.

Я в батьківській відпустці, а мене звільняють

Якщо ви перебуваєте в батьківській відпустці (відпустці для догляду за дитиною), у вас трохи більше часу на обдумування ситуації. Якщо вас звільнять, то строк до розірвання трудового контракту відлічуватиметься від кінця вашої батьківської відпустки.

На яку підтримку розраховувати?

У вас може бути право на соціальну підтримку, професійну допомогу в написанні резюме, додатковою освітою та пошуком вакансій. Зверніться до служб Trygghetsrådet і Trygghetsstiftelsen.

A-kassan

Не забудьте подати заяви до каси страхування на випадок безробіття (a-kassan) і Служби зайнятості (Arbetsförmedlingen) наступного дня після вашого останнього робочого дня. Можливо, ваша профспілка також здійснює страхування на випадок безробіття.

Текст: Даніель Сікше

Arbetsförmedlingen

Неофіційний переклад