Державна служба зайнятості Швеції - найбільший посередник з працевлаштування в країні - обслуговує понад мільйон осіб на рік, з них понад 60 000 - іноземці, які нещодавно прибули до Швеції*. Про те, яку допомогу держава пропонує шукачам роботи іноземного походження, в інтерв'ю порталу Evrokatalog.eu розповів консультант з працевлаштування Стокгольмського відділення держслужби зайнятості Якоб Франссон (Jakob Fransson).

- Регулярні звіти держслужби зайнятості знов і знов повідомляють про те, що саме приїжджі, поряд з малоосвіченими і літніми претендентами на роботу, складають ядро групи "довгострокових безробітних". Що стає для безробітних іммігрантів головним бар'єром у працевлаштуванні? Це насамперед їхня іноземна освіта, або невідповідні кваліфікації, або незнання шведської мови, або просто брак інформації та зв'язків?

- Я б не сказав, що мова обов'язково є проблемою. Скоріше це пов'язано з доступом до правильної інформації про те, як відгукуватися на вакансії, як провести особисту презентацію перед роботодавцем, як підготувати резюме тощо. І, звісно, це брак реальних контактів із роботодавцями.

Що стосується освіти, то Служба зайнятості надає допомогу в перекладі документів про освіту, отриману за кордоном, і допомагає організувати процес визнання диплома. До речі, якщо ваші документи про освіту видані англійською, то перекладати їх не потрібно.

- Є якісь загальні помилки, яких припускаються здобувачі іноземного походження під час пошуку роботи?

- Я б сказав, це ставлення до мови. Або ви занадто сильно зациклюєтеся на ній і не претендуєте на вакансії через побоювання, що ваша шведська не ідеальна - або, навпаки, зовсім не намагаєтеся її вчити. Тим часом кожна комуна організовує курси шведської мови, які може відвідувати будь-хто, кому видано шведський персональний номер.

Крім того, це здається очевидним, але важливо мати напоготові гарне резюме для роботодавців. На жаль, навіть це не завжди готове у претендентів.

- На якому рівні потрібно знати шведську мову, щоб отримати місце кваліфікованого фахівця?

- Я не можу сказати, що необхідно знати шведську мову саме на рівні А2, С1 чи на якомусь іншому рівні. Вам просто потрібно вміти говорити, а не тільки розуміти. Ви можете навіть говорити шведською, іноді комбінуючи її з англійською. Головне - бути здатним спілкуватися в реальному житті. У деяких компаніях достатньо буде лише хорошої англійської.

- Скільки часу минає в середньому, поки іноземний фахівець із вищою освітою знайде свою першу роботу у Швеції? Наприклад, якщо цей фахівець приїхав як член сім'ї і ще не має пропозицій працевлаштування.

- Період пошуку роботи повністю залежить від кваліфікацій людини та її активності. Дехто знаходить роботу за тижні, дехто приходить сюди роками. Важливо проявляти активність. Наприклад, зв'язуватися з роботодавцем після того, як ви відіслали своє резюме.

- Тобто дзвінок роботодавцю не буде зарахований як прояв настирливості?

- Безумовно ні. Я зазвичай раджу передзвонювати роботодавцю за два тижні після подачі резюме (якщо його не було надіслано в останній момент). Такий дзвінок - це ваш шанс виділитися з натовпу. Можливо, роботодавець запам'ятає вас краще за інших кандидатів, і ви отримаєте запрошення на співбесіду, де набагато більше можливостей подати себе.

- До речі про особисту презентацію - у Швеції допускається включати в резюме свою фотографію?

- Так, я б сказав, що зараз це набагато поширеніша практика, ніж, скажімо, десять років тому. Не всі включають своє фото в резюме, але я зустрічаю справді багато резюме з фотографією. У будь-якому разі, це не може мати великого впливу на процес відбору. Роботодавці вибирають за вміннями. Але так, ви можете включити в резюме свою фотографію, і це не вважатиметься поганим тоном.

- Хто має право брати участь у програмах держслужби зайнятості?

- Нашою підтримкою можуть користуватися всі, хто має право на роботу у Швеції.

- Якобе, Ви можете назвати одну програму чи послугу Служби зайнятості, якою, на Вашу думку, шукачам роботи варто було б користуватися активніше?

- Я б порадив обов'язково отримати оцінку вашого резюме. Зовсім не важко домовитися про консультацію з фахівцем, щоб хтось зі сторони подивився на ваше резюме свіжим поглядом. Також ми проводимо багато семінарів для шукачів роботи. Більшість із них проходять шведською, але є й заходи англійською. Наприклад, сьогодні я читаю такий семінар англійською мовою.

Важливо розуміти, що всі програми підтримки - спеціалізовані, і шукачі роботи повинні відповідати певним критеріям, щоб скористатися тією чи іншою формою підтримки.

- Чи з'явилися у 2014 році нові сервіси або програми для підтримки безробітних?

- Нових сервісів немає, але я хочу особливо виділити вже працюючу програму Nystartsjobb. Це спеціальна програма підтримки для приїжджих шукачів роботи. Її суть у тому, що роботодавець, який найняв вас, отримує державну субсидію. Це, мабуть, найкраща програма для іноземців, яку ми пропонуємо.