Якщо ви опинитеся у шведській сільській місцевості, то, можливо, зустрінете групи підлітків, які керують невеликими тихохідними автомобілями з великим червоним попереджувальним трикутником ззаду. Що це за диво техніки і для чого воно призначене?

Ці автомобілі - унікальний шведський винахід та історичне непорозуміння, проте дуже популярне у шведських підлітків, які з раннього віку цілком законно можуть насолоджуватися свободою пересування. Ці машини офіційно іменуються А-трактор (A-traktor або по-старому EPA-traktor). Вони в основному поширені в сільських районах Швеції. Наприклад, у муніципалітеті Онге (Ånge) у Вестерноррланді, майже половина всіх підлітків водять A-трактори.

"Ви можете дістатися куди завгодно самостійно, не просячи батьків підвезти, що особливо здорово в дощовий день. А ще є наша спільнота власників A-тракторів", - сказав Ісак Анлунд. "З цією машиною ви впізнаєте всіх на районі. Ви зависаєте з друзями у вихідні, катаєтеся на A-тракторі, слухаєте музику і знайомитеся з новими людьми", - сказала власниця A-трактора Естель Меллер.

Назва A-трактор відображає історію цих автівок - їх було винайдено в ті часи, коли сільськогосподарські машини були у Швеції в дефіциті, тож уряд вирішив законодавчо дозволити зміну стандартних автівок, щоб їх можна було використовувати як сільськогосподарську техніку. А крім того дозволити керувати ними підліткам, які допомагали на фермах батькам.

Це досі відображено в правилах для A-тракторів - вони мають максимальну швидкість 30 км/год, не повинні мати заднього сидіння (звідси і їхній обрізаний вигляд) і повинні мати можливість буксирувати сільськогосподарську техніку або інші транспортні засоби. Коробка передач у такої машини так само не повна - водій може використовувати тільки першу і другу передачу.

Червоний попереджувальний трикутник на задній панелі автомобіля, що сигналізує про обмежену швидкість транспортного засобу, називається LGF-skylt (LGF - це абревіатура від långsamtgående fordon, або транспортний засіб, що повільно рухається).

Нині А-трактори майже не використовують за прямим призначенням, як сільськогосподарські машини, але вони дуже популярні серед підлітків, адже будь-яка людина, старша за 15 років, може керувати ними, якщо в неї є права на водіння мопеда або трактора. Мінімальний вік для отримання звичайних водійських прав, що дозволяють керувати автомобілем у Швеції, становить 18 років, тому ви рідко побачите дорослого за кермом A-трактора.

Багато з цих дивовижних засобів пересування зібрані вручну або перероблені зі стандартних автомобілів, а це означає, що їх часто прикрашає власник - забарвлює різними кольорами, прикрасами або наліпками, що відображають особистість водія. А-трактори часто обладнуються гучними стереосистемами, що іноді призводить до скарг місцевих жителів, які втомилися від неподобств місцевої молоді, що роз'їжджає по окрузі на своїх дискотеках на колесах.

Незважаючи на обмеження швидкості в 30 км/год. зростання кількості травм в аваріях за участю А-тракторів цього літа змусило уряд Швеції звернутися до Транспортного агентства з проханням розібратися, чи слід змінювати правила.